Traktowanie wydatków związanych z polityką społeczną jako inwestycji, nie zaś jako kosztów, powoli przebija się do świadomości i języka osób zajmujących się polityką społeczną. Działaniem, które miało w tym pomóc była konferencja międzynarodowa pt. „Inwestycje w polityce społecznej, nakłady i koszty zaniechań, doświadczenia polskie i międzynarodowe” zrealizowana w ramach projektu Kalkulator Kosztów Zaniechania. Projekt jest realizowany jest w partnerstwie przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej (MCPS), Stowarzyszenie Radomskie Centrum Przedsiębiorczości (SRCP) oraz SGH, a dokładnie przez zespół pod kierownictwem prof. P. Błędowskiego. Zespół SGH jest odpowiedzialny za jeden z sześciu produktów projektu: Kalkulator Społeczny.
Konferencja była adresowana do władz samorządowych oraz pracowników OPS i PCPR z Mazowsza. Jej celem była popularyzacja idei inwestycji społecznych i nowego podejścia do wydatków na cele społeczne.
Nie będziemy tu referować wszystkich wystąpień, ponieważ w czasie dwudniowej konferencji było ich kilkanaście, dlatego skoncentrujemy się na pierwszym dniu i wypowiedziach przedstawicieli KES. Po pierwsze należy wymienić prezentacje dotyczące filozofii i założeń stojących u podstaw tworzonych produktów. Tutaj należy wspomnieć o wystąpieniu dyrektor B. Kucharskiej z MCPS oraz prezentacji przygotowanej przez prof. P. Błędowskiego, K. Majdzińską oraz S. Timoszuk. Zespół SGH przygotował poza tym dwie inne prezentacje. W pierwszej „Inwestycje społeczne na rzecz osób z niepełnosprawnościami i długotrwale chorych” dr P. Kubicki i M. Maciejesz zwrócili uwagę, że podstawowym problemem polskiej polityki społecznej jest myślenie o różnego rodzaju wydatkach nie w kategoriach celu i rezultatów, jakie mają przynieść działania, ale w kategorii tego, ile środków finansowych zostało przeznaczonych. W drugiej prezentacji „Innowacje w procesie realizacji wybranych zadań pomocy społecznej a ograniczenia autonomii finansowej jednostek samorządu terytorialnego” dr J. Felczak, J. Gać, dr B. Opałka, S. Timoszuk analizowali warunki (w tym warunki finansowe) umożliwiające pojawienie się innowacji społecznych na Mazowszu. Prof. M. Grewiński z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w swoim wystąpieniu prezentował przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu w Polsce i w UE w odniesieniu do inwestycyjnej polityki społecznej. Ważnym elementem konferencji były referaty gości zagranicznych. Profesor J. Hochgerner z Centre for Social Innovation mówił o ekonomicznych aspektach innowacji. Przedstawiciele Sinnergiak Social Innovation: Alfonso Unceta Satrustegui i Ainara Osoro prezentowali wewnętrzne i zewnętrzne metody innowacji. Natomiast Alfonso Montero, European Social Network skupił się na inwestycjach społecznych w Europie oraz roli innowacji społecznych. Oprócz prezentacji i wystąpień, podczas tego typu spotkania nie mogło zabraknąć miejsca na panele dyskusyjne. W panelu nt. realizacji inwestycji społecznych w praktyce wzięli udział przedstawiciele samorządów współpracujący w projekcie czyli gmin: Wyszków, Chlewiska, Bodzanów, Miasta Radomia i Powiatu Warszawskiego Zachodniego. W panelu „Koszty i nakłady przeznaczone na pomaganie, inwestycje czy wydatki?” wzięli udział goście zagraniczni oraz prof. P. Błędowski z SGH i prof. M. Grewiński z WSP im. Janusza Korczaka.
Dodatkowo w czasie przerw istniała możliwość zapoznania się z produktami projektu Kalkulator Kosztów Zaniechania na stronie: http://modelkkz.mcps-efs.pl/kkz/kalkulator/
W drugim dniu konferencji prezentowano wypowiedzi przedstawicieli administracji centralnej, w tym MPiPS ora MIiR, którzy poruszali problematykę wydatkowania środków unijnych, Krajowy Program Ekonomii Społecznej, jak i Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu. Była też okazja do przeprowadzenia dwóch dyskusji panelowych poświęconych innowacjom społecznym, jak i przyszłości projektu.
Osoby zainteresowane całym projektem, jak i poszukujące dodatkowych informacji zapraszamy na oficjalną stronę projektu: http://kkz.mcps-efs.pl/
Justyna Gać
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz