sobota, 1 marca 2014

NA POCZĄTKU... BYŁ BLOG !!!


Inicjujemy blog Kolegium Ekonomiczno-Społecznego, jednostki akademickiej istniejącej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie od prawie pół wieku, choć wcześniej do początku lat 90. pod nazwą Wydział Ekonomiczno-Społeczny Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (SGPiS). Czynimy to nie tylko dla Naszych aktualnych pracowników naukowych i administracyjnych, doktorantów i studentów, ale także dla Naszych Absolwentów Wydziału lub Kolegium – doktorów, magistrów i licencjatów, którzy dziś pracują oraz realizują się wykonując różne zawody i zajęcia we wszystkich możliwych do wyobrażenia dziedzinach gospodarki, władzach publicznych, organizacjach pozarządowych zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Ich pragniemy zachęcić do nawiązania lub odnowienia kontaktu ze SWOJĄ macierzystą jednostką, choć po części ma to już miejsce na kolegialnym profilu Facebooka.

Liczymy na aktywność i współpracę Naszych doktorantów (stacjonarnych i niestacjonarnych), którzy aktualnie są najliczniejszą grupą studiujących w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym. Część z Was jest związana zawodowo z najważniejszymi instytucjami i organizacjami życia publicznego w Polsce a także w instytucjami Unii Europejskiej, część zaś widzi swoją przyszłość w aktywności naukowo-dydaktycznej i wiąże ją z Naszym Kolegium. Dzięki nowej możliwości komunikowania zarówno Władze dziekańskie, jak i poszczególni pracownicy naukowi będą mogli odpowiadać na Wasze wątpliwości, pytania, wysłuchiwać Waszych ocen i wniosków, a także dowiadywać się o propozycjach i postulatach dotyczących budowania lepszej przyszłości NASZEJ jednostki naukowo-dydaktycznej.

Mamy nadzieję na uczestnictwo w Naszym przedsięwzięciu słuchaczy studiów podyplomowych, których liczba rośnie. Mimo, że Wasz kontakt z Kolegium Ekonomiczno-Społecznym odbywa się poprzez Kierowników Studiów i Sekretarzy, macie do dyspozycji również bezpośrednią możliwość kontaktu z Władzami dziekańskimi i innymi pracownikami naukowymi oraz doktorantami Kolegium. Być może po wymianie uwag i myśli zdecydujecie się w przyszłości na bardziej trwały związek z Kolegium w formie studiów doktoranckich czy współpracy eksperckiej przy realizacji projektów europejskich. W szybko zmieniającym się świecie stopień naukowy doktora ma nadal swoją autonomiczną wartość.

Zachęcamy pracowników naukowych, szczególnie młodych naukowców, którzy w naturalny sposób staniecie się naszymi następcami do budowania środowiska naukowego skupionego na badaniach służących rozwiązywaniu problemów obywateli, rodzin, publicznych i prywatnych podmiotów gospodarczych, wspomaganiu organizacji i ruchów obywatelskich oraz podejmowaniu skomplikowanych zagadnień związanych z funkcjonowaniem państwa i jego organów. Państwa pojmowanego jako dobro wspólne, jako Ojczyzna wszystkich Polaków, bez względu na to gdzie obecnie rzuciły ich losy życiowe. Globalizacja w sensie emocjonalnym odrywa Nas od Naszych małych ojczyzn, ale również osłabia poczucie utożsamiania się ze swoim państwem, z Polską. Nie spotkałem jeszcze studenta, doktoranta, czy młodego pracownika naukowego, który nie chciałby mieszkać, pracować i rozwijać się wszechstronnie w dobrze, sprawnie, efektywnie oraz sprawiedliwie rządzonym państwie, w którym czułby się bezpiecznie, a jego prywatność byłaby chroniona, gdzie mógłby korzystać z dobrego systemu edukacji dla swoich dzieci, kompetentnej i dostępnej służby zdrowia oraz szerokiego i uporządkowanego dostępu do wszelkich dóbr publicznych i do profesjonalnej oraz wrażliwej na potrzeby obywateli administracji publicznej na wszystkich poziomach.

Aby tak się stało należy niezwłocznie przystąpić do kształcenia na poziomie wyższym specjalistów w zakresie działań i przedsiębiorczości publicznej, którzy byliby profesjonalnie przygotowani do sprostania powyższym wymogom. W trakcie przemian transformacyjnych w Polsce dominowało przekonanie, że potrzebujemy specjalistów od gospodarki, od finansów czy bezpieczeństwa obywateli. Nigdy jednak nie rozpoczęto kształcenia specjalistów „od państwa”. Jego funkcjonowaniem, podejmowaniem decyzji w najróżniejszych dziedzinach życia publicznego mieli zajmować się demokratycznie wybierani politycy. Wówczas być może to wystarczało, współcześnie wobec komplikowania się procesów decyzyjnych, wobec rozwoju procesów integracji europejskiej, wobec wyzwań globalizacji, profesjonalne rządzenie w państwie (rządzenie publiczne) i państwem, jako wspólnotą instytucjonalno-obywatelską, staje się absolutnie niezbędne. Jest to warunek sprostania wyzwaniom cywilizacyjnym, warunek rozwoju i dobrostanu społeczeństwa. 
 
Zmieniające się Kolegium Ekonomiczno-Społeczne jako pierwsza jednostka naukowo-dydaktyczna w Polsce uzyskała prawo do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie nauki o polityce publicznej. Na wzór uczelni Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych będziemy również kształcić absolwentów na poziomie magisterskim i licencjackim przygotowanych do tworzenia, wdrażania i modernizacji poszczególnych polityk sektorowych w Polsce, zgodnie z wymogami nowoczesnych państw, wspólnotową aksjologią i w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość Polski i jej mieszkańców. Okres polegania na wiedzy i doświadczeniu polityków (bez względu na posiadane przez nich przygotowanie zawodowe) mija, czas na profesjonalne rządzenie publiczne w organach wykonawczych państwa przygotowanych do tego specjalistów. Żaden liczący się na rynku podmiot gospodarczy – przedsiębiorstwo lub bank, nie powierzy swoich aktywów osobom nie posiadającym profesjonalnych kompetencji. Dlaczego więc ma to czynić polskie państwo i jego organy, dlaczego politykę edukacyjną, politykę ochrony zdrowia, politykę energetyczną, politykę ochrony środowiska, politykę sportu i rekreacji, politykę rynku pracy, czy inne mają kształtować, wdrażać i podejmować decyzje finansowe osoby nie w pełni przygotowane i nie posiadające profesjonalnych kompetencji, aby sprostać oczekiwaniom społecznym i kryteriom sprawności i efektywności publicznej?

Sadzimy, że nawet najpoważniejsze wyzwania można realizować w zróżnicowanych formułach organizacyjnych i technologicznych. Dlatego blog, jako formuła mniej oficjalna i sformalizowana może w Naszych przedsięwzięciach okazać się przydatny i potrzebny, o czym jesteśmy głęboko przekonani. Potrzebny, aby znać oczekiwania środowiska bliższego i dalszego, aby informować o Naszych planach, aby przekonywać do Naszych racji, aby nikogo nie pozostawić obojętnym na kwestię konieczności profesjonalizacji rządzenia publicznego w Polsce. Rozwijajmy w ramach Kolegium Ekonomiczno-Społecznego nauki o polityce publicznej przyczyniając się do pozytywnych zmian w tym względzie we współczesnej Polsce, nie poprzestańmy jedynie na narzekaniu na polską rzeczywistość i oczekiwaniu, że ktoś ją naprawi za Nas i dla Nas. Korzystajmy z pozytywnych dokonań innych społeczeństw i instytucji edukacyjnych w innych państwach!

A to jak wartościowy okaże się NASZ blog zależy tylko od NAS!
Zapraszam

Joachim Osiński, Dziekan Kolegium

1 komentarz: