środa, 1 października 2014

Po Festiwalu Nauki w SGH

W ubiegłym tygodniu (22-26.09.2014) SGH, a w szczególności budynek Kolegium Ekonomiczno-Społecznego przy ul. Wiśniowej 41 odwiedziły prawdziwe tłumy młodzieży ponadgimnazjalnej, głównie ze szkół warszawskich, ale również z Legionowa czy nawet Sanoka. Działo się tak, ponieważ KES po raz kolejny brał udział w XVIII już odsłonie Festiwalu Naukowego. Doktorantki: Anna Drewniak, Katarzyna Kułaga, Paulina Malesa, Katarzyna Negacz, Magdalena Rozenek (KES), Joanna Chojnacka i Marta Dobrzycka (KGŚ) prowadziły zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w różnej tematyce:

1. „Perswazja w reklamie” – Katarzyna Kułaga;
2. „Płonie tęcza – o tolerancji w Polsce” oraz „Media społecznościowe – nowy sposób pozyskiwania informacji” – Paulina Malesa;
3. „Sustainable lifestyle – życie na zielono” oraz „Tajwan – perła Azji Południowo-Wschodniej” – Katarzyna Negacz;
4. „Rysujemy myśli! WOS metodą mind map” – Magdalena Rozenek;
5. „Etykieta i tabu w różnych kulturach”  oraz „Różnice kulturowe w zarządzaniu” – Joanna Chojnacka;
6. „Wejście Polski do strefy euro” – Marta Dobrzycka;
7. „Blogerem być, czyli jak pasję zmienić w zawód?” – Anna Drewniak.

Warto zwrócić uwagę, że wprawdzie większość doktorantek miała za sobą wiele godzin dydaktycznych, to młodzież ponadgimnazjalna stanowiła nie lada wyzwanie, ale też powiew świeżości. Przede wszystkim zadawała śmiałe i rzeczowe pytania, które prowadziły do ciekawej i ożywionej dyskusji, co nie zawsze jest domeną nawet ich starszych kolegów – studentów. Zajęciami interesowało się wielu młodych ludzi, a same doktorantki mogły przygotować się do rozpoczynającego się semestru pierwszymi godzinami dydaktycznymi.

W czwartek (25.09) i piątek (26.09) prowadzone były spotkania festiwalowe, których pomysłodawcą była dr Katarzyna Górak-Sosnowska. Do współpracy zaprosiła pracowników KES, zaś jej efektem było pięć spotkań festiwalowych:

1. „Fair trade, czyli koncepcja tzw. sprawiedliwego handlu” z dr Małgorzatą Grącik-Zajaczkowską;
2. „Darmowy obiad w sieci?” z dr Anettą Janowską;
3. „Co znaczy być odpowiedzialnym konsumentem?” z dr Ewą Jastrzębską i dr Pauliną Legutko-Kobu;
4. „Margaret Thatcher (1925-2013) – portret polityka” z prof. dr hab. Piotrem Jachowiczem;
5. „Haremy, hurysy i hiperseksualność: orientalizm w pornografii” z dr Katarzyną Górak-Sosnowską.

Spotkania, podobnie jak lekcje, cieszyły się dużą popularnością, były realizowane w formule wykładów otwartych, dlatego każdy, kto miał ochotę, mógł wziąć w nich udział. Warto wspomnieć, że nie było to tylko wygłoszenie poglądów czy myśli, ale przede wszystkim możliwość dyskusji z ludźmi, którzy mają swoje ciekawe spostrzeżenia i uwagi w ramach omawianych tematów.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że zarówno lekcje jak i spotkania w ramach XVIII Festiwalu Nauki przebiegły bardzo sprawnie i były wielkim sukcesem koordynatorów, pracowników KES oraz doktorantów, którzy - razem i każdy z osobna - przyłożyli się do efektu końcowego. Pozostaje wyrazić nadzieję, że z roku na rok SGH będzie coraz bardziej widoczna podczas kolejnych Festiwalów Nauki.

mgr Paulina Malesa
doktorantka VIII edycji SSD, KES




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz