W blotce inaugurującej bloga Kolegium Ekonomiczno-Społecznego prof. Joachim Osiński przedstawił m.in. wizję i cel działania KES. Pisał również o tym jak ważne z perspektywy rozwoju państwa jest kształcenie specjalistów od polityki publicznej. Ja podejmuję się zadania znacznie skromniejszego: napisania w gruncie rzeczy przypisu do tekstu prof. Osińskiego, glosy wyjaśniającej w kilku zdaniach co to jest polityka publiczna.
Na to czym jest polityka publiczna można – jak zawsze – spojrzeć z perspektywy szerszej i węższej. W najszerszej perspektywie polityka publiczna to wszystkie polityki i działania podejmowane przez rządzących, niezależnie od tego czy dotyczą gospodarki, kultury, zdrowia, bezpieczeństwa czy imigracji. Polityka publiczna może być realizowana lokalnie, regionalnie, a także na poziomie całego państwa, a nawet międzynarodowym. W ujęciu węższym polityka publiczna ograniczona jest do tworzenia zrębów teoretycznych działań podejmowanych przez rządzących, projektowania samych działań, wprowadzania ich w życie, a następnie sprawdzania czy podjęte kroki spełniają pokładane w nich nadzieje i dostosowywania ich by zwiększyć skuteczność lub sprawić by lepiej pasowały do zmieniających się warunków. Można też powiedzieć, że polityka publiczna to wszystko to, co kryje się pod angielskim słowem „policy” i co nie ma wiele wspólnego z tym, co kryje się pod słowem „politics”.
Definicja polityki publicznej przekazuje jeszcze jedną informację, chociaż nie wprost: studia nad polityką publiczną tą wyjątkowo ambitna działalność. Wymaga ona szerokich horyzontów i wiedzy wykraczającej poza jedną dyscyplinę: dobry specjalista od polityki publicznej musi biegle korzystać z narzędzi wypracowanych przez nauki ekonomiczne i polityczne, socjologię i prawo, a także – gdy będzie taka potrzeba – łączyć je z dorobkiem innych nauk, np. technicznych czy medycznych, możliwych wariantów jest tak wiele, jak wielki jest zakres działalności człowieka i państwa. Nie jest więc przypadkiem, że Kolegium Ekonomiczno-Społeczne, interdyscyplinarne z założenia, jako jedna z pierwszych jednostek w Polsce zdecydowało się kształcić specjalistów z zakresu polityki publicznej – tak bardzo potrzebnych w czasach szybkich zmian.
Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli informować – nie tylko na blogu – o kolejnych naszych krokach związanych z kształceniem specjalistów, którzy w przyszłości będą tworzyć politykę publiczną, a także o sukcesach naszych badaczy i absolwentów.
Jan Misiuna
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz