środa, 1 lipca 2015

Wyzwania dla Europy

Dziś na blogu trochę spóźniona relacja z konferencji.

W dniu 11 czerwca 2015 r. w sali im. Stefana Czarnowskiego w budynku UW przy ul. Krakowskie Przedmieście 3 odbyła się Konferencja Naukowa Młodych Badaczy „Wyzwania dla Europy”, organizowana przez Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich, Instytut Europeistyki Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kolegium Ekonomiczno-Społeczne Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Do grona współorganizatorów dołączyły również inne uczelnie warszawskie – UKSW, SWPS, ALK – a także Samorząd Doktorantów SGH. Tematyka konferencji, skierowanej przede wszystkim do doktorantów i doktorów zajmujących się problemami europejskimi, dotyczyła m.in. wyzwań stojących przed Europą oraz przygotowywania metodologii służącej do ich badania. Dodatkowym celem konferencji była próba ożywienia debaty o wyzwaniach i zagrożeniach dla Europy.

Konferencja składała się z panelu eksperckiego oraz 8 paneli dyskusyjnych, obejmujących większość aspektów funkcjonowania Unii Europejskiej, zaczynając od wyzwań dla systemu politycznego UE, a kończąc na wyzwaniach dla przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Przekładało się to na poruszane przez dyskutantów zagadnienia tak różne, jak wpływ konfliktu na Ukrainie na polsko-ukraińskie relacje gospodarcze, czy wyzwania stojące przed polityką migracyjną UE w kontekście nielegalnej imigracji do Hiszpanii. 

Kolegium E-S było na konferencji licznie reprezentowane, poczynając od Dziekana Prof. Joachima Osińskiego, który był jedną z osób otwierających wydarzenie. Z ramienia KES, jako moderatorzy i dyskutanci, uczestniczyli również: prof. Artur Nowak-Far, prof. Krzysztof Kozłowski, dr Agnieszka Kłos i dr Jan Misiuna. 

Referaty przedstawili doktoranci KES: mgr Tomasz Jalukowicz, który mówił o strategiach makroregionalnych jako instrumencie polityki rozwoju UE na przykładzie Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego i mgr Marta Dobrzycka, której wystąpienie dotyczyło europejskich wyzwań stojących przed polskimi regionami.

Kończąc tę krótką relację należy wyrazić uznanie wszystkim organizatorom konferencji, a spośród reprezentantów KES szczególnie mgr. Marcie Dobrzyckiej, przewodniczącej Samorządu Doktorantów SGH, której energia była siłą sprawczą za tak liczną reprezentacją KES na konferencji. 

Jan Misiuna



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz