poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Warsztaty naukowca - czyli jak uprawiać naukę w świecie cyfrowym

W dniu 28.03 w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH odbyły się warsztaty dla doktorantów pt. „Warsztat naukowca – czyli jak uprawiać naukę w świecie cyfrowym”, zorganizowane przez dr Anettę Janowską, dr Jana Misiunę oraz mgr Katarzynę Negacz.

Warsztaty podzielone były na trzy części. W pierwszej z nich doktorantka mgr Katarzyna Negacz wraz z dr Anettą Janowską (Zakład Międzynarodowej Polityki Ekonomicznej ISM) przedstawiły słuchaczom zaawansowane funkcje programu MS Word, takie jak m. in. dzielenie dokumentu na sekcje i praca z nimi czy automatyczne tworzenie spisów treści.
Później dokładnie omówione zostały narzędzia pakietu Google Docs oraz możliwości jakie oferują one przy zdalnej pracy z dokumentami. Dodatkowo obie panie podzieliły się swoją bogatą wiedzą dotyczącą tzw. managerów bibliografii, czyli programów przeznaczonych do zarządzania referencjami, źródłami oraz do automatycznego tworzenia bibliografii w dokumentach. Szczegółowo zostały omówione funkcje programu Zotero. Uzyskane informacje niewątpliwie przydadzą się każdemu doktorantowi dla usprawnia procesu pisania artykułów oraz rozprawy doktorskiej.

W drugiej części warsztatów dr Janowska opowiedziała o źródłach informacji naukowej dostępnych w Internecie. Przedstawiła najpopularniejsze serwisy gromadzące artykuły naukowe, w tym oferujące zasoby w tzw. "otwartym dostępie" (Open Access) oraz pokazała specjalistyczne serwisy społecznościowe, na których młodzi naukowcy mogą promować swój dorobek. Poświęciła też kilka chwil na omówienie kwestii prawa autorskiego w sieci, w szczególności możliwości jakie oferują licencje Creative Commons.

W ostatnim panelu dr Jan Misiuna (Katedra Administracji Publicznej) przedstawił zasady skutecznego wykorzystania prezentacji multimedialnej przy prowadzeniu wykładów. Słuchacze uzyskali praktyczną wiedzę m.in. na takie tematy jak optymalna ilość informacji na pojedynczym slajdzie czy co zrobić aby prezentacja nie odwracała uwagi widowni od prowadzącego. Wszystko to było bogato ilustrowane przykładami z autentycznych prezentacji.



Podsumowując, warsztaty na pewno można zaliczyć do udanych. Wiedza, którą uzyskali uczestnicy bez wątpienia zaprocentuje w ich działalności naukowej. Organizatorom należą się serdeczne gratulacje. 

Michał Budziński

Na stronie KES (tutaj) znajdą Państwo prezentacje z Warsztatów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz