środa, 21 stycznia 2015

PREZENTACJA - Zakład FIlozofii

Dziś na blogu prezentacja Zakładu Filozofii, który od roku jest częścią Instytutu Filozofii, Socjologii i Socjologii Gospodarczej.

Nasz zespół składa się z osób o różnorodnych zainteresowaniach filozoficznych. Razem i osobno staramy się zrozumieć świat i człowieka. Inspirują nas wielcy myśliciele i rzeczywistość. Stawiamy wiele pytań. Znajomość historii filozofii pozwala nam ujmować problemy współczesności w szerokiej perspektywie dziejów myśli Zachodu. Mamy też żyłkę analityczną, a kto ją ma, docieka sensu pojęć, domaga się precyzji wypowiedzi i spieszy innym z pomocą, by wydobyć ich z błędu. Tak, tak – chcemy pomagać, jesteśmy bowiem wrażliwi na kruchość ludzkiej kondycji i nieodłączne od niej moralne wyzwania.

Na różnych poziomach studiów oferujemy kursy z zakresu historii filozofii, etyki w biznesie, sztuki argumentacji, filozofii moralnej i społecznej oraz  filozofii nauki. Studenci pod naszym kierunkiem mogą pisać prace dyplomowe dotyczące m.in. filozofii społecznej, filozofii polityki, etyki marketingu i zarządzania, społecznej odpowiedzialności biznesu, etyki stosunków międzynarodowych, racjonalności w ekonomii, form demokracji. Organizujemy spotkania i dyskusje, na które zapraszamy wykładowców i studentów. Na dyżurach czekamy na osoby, które chcą porozmawiać o filozofii.

Krótko o pracownikach:
dr hab. Janusz Sidorek zajmuje się historią filozofii. Interesuje się zwłaszcza okresem przełomu XIX i XX wieku i tę epokę uznaje za swoją. W wolnych chwilach tłumaczy niemiecką literaturę filozoficzną.

dr hab. Grzegorz Szulczewski do swoich najważniejszych pasji zalicza …myślenie. Dlatego zajmuje się filozofią. Pracę na naszej uczelni, którą wykonuje od ponad 30 lat, uważa właśnie za przygodę myślenia. W ramach pracy naukowej przygoda ta wiąże się z badaniami z zakresu etyki gospodarczej oraz filozofii ekonomii.
  
dr Ewa Rosiak-Zięba w swojej pracy naukowej najczęściej porusza się w obrębie trójkąta, którego wierzchołki stanowią: logika, filozofia i wiedza o kulturze. Ruchem konika szachowego przemieszcza się od pragmatyki logicznej do filozofii języka, bądź też do zjawisk takich, jak legendy miejskie czy wpływ nowych technologii na przemiany kulturowe.

dr Jacek Ziobrowski zajmuje się etyką, teorią wiedzy i uzasadniania, teorią argumentacji. Interesuje się m.in. rolą kontekstu sytuacyjnego w etycznej ocenie działania, naturą i strukturą uzasadniania, argumentacją i manipulacją w dyskursie politycznym, etycznymi aspektami demokracji, kulturą i systemem politycznym Szwajcarii.

dr hab. Justyna Nowotniak-Poręba, prof. SGH, dokonuje cudów, kierując pięciorgiem filozofów. Realizację tego trudnego zadania ułatwia jej dobra znajomość filozofii Kanta i męskiej psychiki.


Justyna Nowotniak-Poręba

wtorek, 13 stycznia 2015

Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego ISM


Dziś prezentacja kolejnej jednostki KES - Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego, który od roku jest częścią Instytutu Studiów Międzynarodowych

Bezpieczeństwo jest najważniejsze !

albo 

Bezpieczeństwo to podstawa !

Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego powstał z przekształcenia Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego i jest częścią Instytutu Studiów Międzynarodowych KES. Obecnie pracują w nim cztery osoby: kierownik: prof. dr hab. Katarzyna Żukrowska oraz adiunkci: dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech, dr Joanna Stryjek i dr Małgorzata Grącik-Zajaczkowski. Pracownicy Zakładu zajmują się szerokim spektrum zagadnień z zakresu stosunków międzynarodowych gospodarczych i politycznych, a także komunikowaniem społecznym i lobbingiem. Do najważniejszych obszarów zainteresowań badawczych należą: bezpieczeństwo ekonomiczne, finansowe, polityczne, ekologiczne, militarne, społeczno-kulturowe, integracja europejska, stosunki transatlantyckie, polityka rozwojowa, polityka energetyczna, komunikowanie i media, innowacyjność i konkurencyjność w gospodarce światowej.

Specjalnością Zakładu jest uczestnictwo jego pracowników w projektach badawczych. Do tej pory zrealizowanych zostało kilkanaście zagranicznych i krajowych grantów badawczych. Do najważniejszych projektów krajowych należały:

- „Transformacja systemowa w Polsce”, projekt MNiSW, realizowany w okresie maj 2007-09.05.2009
- „Innowacyjność gospodarki a pogłębianie integracji Polski z Unią Europejską”, MNiSW, październik 2008 – styczeń 2011,
- „Kryzys 2008+ Test dla stosowanej polityki. Metody przeciwdziałania i ich skuteczność”; grant NCN, luty 2010 – listopad 2012;
- „Transformacja systemowa w Polsce i w państwach Bliskiego Wschodu – wymiana doświadczeń” grant MSZ, lipiec 2010 – grudzień 2010.

Wśród zrealizowanych międzynarodowych grantów badawczych znajdują się:
- The Political Economy of Governance in the Euro-Mediterranean Partnership”, VI Program Ramowy UE. Okres realizacji 2006-2008;
- „International Politics and European Development Cooperation, in the EU enlargement framework). realizowany w ramach programu UE „Leonardo da Vinci” w latach 2005-2006.
- „The Eastward Enlargement of the Eurozone”), V Program Ramowy UE prowadzony w latach 2002-2004.

W trakcie realizacji jest projekt badawczy NCN w ramach OPUS 5, nr 2013/09/B/HS5/04534, pt. „Europejska Polityka Sąsiedztwa: koncepcja wielopoziomowego zarządzania, procesy reform oraz pespektywa pogłębionej współpracy w regionie”

Pracownicy Zakładu mają na swoim koncie imponującą liczbę publikacji, z których najwięcej, bo ponad. 500 opublikowała prof. K. Żukrowska. Pozostałe osoby idą w jej ślady i również mają liczące się w dorobku publikacje z zakresu ich zainteresowań naukowych. Ponadto przygotowywane są ekspertyzy i materiały informacyjne dla instytucji administracji publicznej: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, a przed 2004 i Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Zakład współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami, m. in. Fundacją im. F. Eberta, Fundacją Kościuszkowską, Fundacją Batorego, krakowskim Instytutem Studiów Strategicznych, Fundacją Puławskiego, Think Thank, itp.
Małgorzata Grącik-Zajaczkowski